NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения "Златният лъв" на испанското кино Алмодовар и неговата алхимична формула на успеха
4173
Творчески отражения

"Златният лъв" на испанското кино Алмодовар и неговата алхимична формула на успеха

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете

| 14 Септември 2024, 15:15 ч.
"Златният лъв" на испанското кино Алмодовар и неговата алхимична формула на успеха
Снимка © АП / Vianney Le Caer / Invision

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.

Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо

Филм за Черно море - „Аз, морето – живот в мълчание“, ще има премиера на 5 декември в Дома на киното.

След прожекцията публиката ще може да участва в дискусия със създателите на продукцията, съобщават организаторите от „Грийнпийс – България“.

По думите им филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. Участват учени и специалисти от България, Украйна и Румъния, които разказват за заплахите за морската екосистема в трите държави. Режисьор на лентата е Любо Йончев, а оператор - Росен Савков.

Част от филма е озвучен от актьора Иван Бърнев. Заедно със специалистите, включили се в проекта, той разказва за черноморските местообитания и живота под водата. 

Сред темите в „Аз, морето – живот в мълчание“ са морските екосистеми, нерегламентираното тралене, екологичните последици от прое

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Любо Киров подготвя най-голямата си музикална продукция, съобщават от екипа на певеца по повод  концерта в „Арена 8888 София“ на 28 ноември.

Ще звучат песни от актуалния албум „Ново сърце“, както и хитове на артиста. „Сцената ще бъде много интересна, ще има много изненади, но няма да разкривам повече преди концерта. Ще очаквам вашите реакции след него. Ще бъде събитие, което нямам търпение да преживея с всички вас“, казва Любо Киров. 

С него на сцената отново ще бъдат Ангел Дюлгеров и „Голямата банда“. Специални гости са Михаела Маринова, Жени и Иван Лечеви, които са част от „Ново турне“ (2024). 

Концертът в „Арена 8888 София“ е кулминацията на поредицата музикални събития в Плев

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, научена от майка му, Алмодовар превръща във водещ принцип на филмите, които създава. Резултатът е 13 късометражни филма на испански език и 22 пълнометражни филма на испански език. Сред пълнометражните испаноезични филми на Алмодовар паметни остават „Жени на ръба на нервна криза“, „Високи токчета“, „Кика“, „Завръщане“, „Всичко за майка ми“, „Говори с нея“, „Цветето на моята тайна“, „Паралелни майки“, „Болка и величие“, „Кожата, в която живея“.

Магическата формула на филмовия алхимик Алмодовар заразява и други и не случайно в неговите филми участват многократно едни и същи звезди, винаги готови да се включат в каквото и да е филмово приключение, което Алмодовар им предлага. Сред тях са Пенеполе Крус, Антонио Бандерас, Роси де Палма, Мариса Паредес, Кармен Маура, Сесилия Рот и др.

Благодарение на алхимичното смесване на реалността с фикцията във филмите си Алмодовар превръща трудносмилаеми теми, в теми, които човек може да преглътне леко.

В творбите на Алмодовар, в които ярките цветовете изобилстват и заличават сивотата на ежедневието, героите никога не са оставяни сами. Винаги се оформят импровизирани семейства, обединяващи хора, между които няма семейни връзки, но които се оказват свързани по ирония на съдбата в една неделима, съзаклятническа и победоносна коалиция срещу нещастието.

Испанецът толкова ловко успява да приложи формулата си на успеха, че например една от най-красивите целувки в испанското, а защо не и в световното кино, е в „Болка и величие“, спечелил през 2019 г. 2 награди от кинофестивала в Кан – тази за най-добра мъжка роля на Антонио Бандерас и тази за най-добър музикален саундтрак. Въпросната целувка е до такава степен пропита с копнеж, страст и носталгия по невъзможното безвремие, че едва по-късно зрителят осъзнава, че това всъщност е била целувка между двама мъже.

Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.  

С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-след

На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.

Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.

По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.

В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември в зала „България“, съобщават от БНР.

Под палката на главния диригент Константин Илиевски ще прозвучи Сюитата за гъдулка и симфоничен оркестър „Земя на рози“ от Георги Андреев. Произведението е победител в конкурса „Симфонично произведение в 7/8”, а солист ще бъде авторът му.

За пръв път българската публика ще чуе пианиста Дмитрий Юдин. Той ще е солист в Концерт за пиано и оркестър в ла минор от Роберт Шуман. Замислена като „нещо между симфония, фантазия и концерт“, творбата е най-значимата в този жанр в германската музикална литература от средата на 19-и век и има специално място сред романтичните образци.

През юни Дмитрий Юдин спечели поделена втора награда на  кон

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.

В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.

Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена. 

Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им

Формулата на успеха през годините носи на Алмодовар изобилие от филмови награди. Той има 26 награди на различни дружества на филмови критици в Европа и в САЩ, 2 италиански награди „Давид на Донатело“, 6 Европейски филмови награди от общо 18 номинации, 32 испански филмови награди „Гоя“ от общо 117 номинации за общо 14 филма, 4 френски филмови награди „Сезар“ от общо 9 номинации, 9 британски награди БАФТА от общо 14 номинации.  В актива си Алмодовар има и 2 награди  „Златен глобус“ от общо 9 номинации -  за чуждоезичен филм за „Всичко за майка ми“ и „Говори с нея“. Носител е и на 2 награди „Оскар“ от общо 5 номинации, спечелени съответно в категорията за най-добър чуждоезичен филм за „Всичко за майка ми“ и за най-добър оригинален сценарии за „Говори с нея“. Миналата година испанският режисьор беше удостоен с почетна награда на кинофестивала в Торонто заради цялостен принос към медиите.

Парадоксално е обаче, че когато става дума за трите престижни международни кинофестивала – този в Кан, Берлинале и Венецианската мостра, наградите на Алмодовар се броят на пръсти. Освен двете гореспоменати фестивални награди за „Болка и величие“ от Кинофестивала в Кан Алмодовар печели там само още 2 награди  - за най-добър режисьор за „Всичко за майка ми“ и за най-добър сценарий за „Завръщане“. През 2019 г. получава почетен „Златен лъв“ на Венецианската мостра, след като през далечната 1988 г. той печели там наградата в категорията за най-добър сценарий за „Жени на ръба на нервна криза“.

Ето защо вечерта на 7 септември може да се определи като един от преломните моменти в кариерата на 74-годишния испанец. Неговата продукция „Съседната стая“ получи голямата награда на Кинофестивала във Венеция – „Златен лъв“ за най-добър филм. Отличието му беше присъдено от жури, председателствано от френската актриса Изабел Юпер, която каза, че филмът на Алмодовар разглежда значими теми с философия и без мелодрама.

Парадоксално най-голямото международно фестивално признание – това за най-добър филм на един от водещите 3 кинофестивала в света - дойде за испанеца, за когото критици казват, че е  въплъщение на испанското кино, за пълнометражен англоезичен филм. В англоезичната продукция „Съседната стая“ освен това главните роли бяха поверени не на "обичайните заподозрени" от филмите на Алмодовар, а на американските актриси Тилда Суинтън и Джулиан Мур. Англоезичният филм е и най-мрачният от всички филми на Алмодовар, за когото критиците казват, че е придал цвят на испанското кино.

Същевременно Алмодовар придава и социо-политически нюанси на продукцията си. Той прави паралел между човешката агония с тази на една планета, обхваната от климатични катастрофи, или както той я нарича „една агонизираща планета“.

От дълго време Алмодовар е имал желанието да снима филм на английски. През 2020 г. той се престрашава да заснеме първа англоезична продукция. Но това е късометражен филм по пиесата на французина Жан Кокто „Човешкия глас“, в който участва Тилда Суинтън. Продукцията, разказваща за терзанията на жена, губеща любимия си, има световна премиера на 77-ия кинофестивал във Венеция през 2020 г.

Три години по-късно Алмодовар заснема друг късометражен англоезичен филм и това е „Странен начин на живот“ – каубойска гей драма с участието на Итън Хоук и Педро Паскал. Филмът, разказващ за безуспешния опит на двама каубой да съживят романтичната връзка помежду им, има световна премиера през май 2023 г. на Кинофестивала в Кан.

Междувременно през 2022 г. Алмодовар обявява проект за първи свой пълнометражен филм на английски език, озаглавен „Наръчник на чистачката“ по едноименната книга на американската писателка Лусия Бърлин, съдържаща 43 истории на жени с изнурителни професии. В продукцията главната роля трябва да се изпълнява от Кейт Бланшет. След няколко месеца обаче Алмодовар съобщава, че се отказва от проекта. Той споделя, че е взел трудно решението и че се чувствал все още неподготвен да реализира подобен мащабен проект на английски. Тогава беше обявено, че филмът все пак ще бъде заснет с Бланшет в главната роля и друг режисьор, но работата по продукцията така и не е започнала две години по-късно.

А междувременно Алмодовар все пак успява да се подготви за проект на английски език - "Съседната стая" - който е заснет само за няколко месеца през настоящата година. Награждаването на „Съседната стая“ на Венецианската мостра показва, че забавянето за Алмодовар е било от полза и той се е справил блестящо с продукция на английски език, въпреки че самият той казва, че филмът може и да е заснет на английски, но духът му е испански.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
4173
Творчески отражения

"Златният лъв" на испанското кино Алмодовар и неговата алхимична формула на успеха

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди.В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави.

| 14 Септември 2024, 15:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
"Златният лъв" на испанското кино Алмодовар и неговата алхимична формула на успеха
Снимка © АП / Vianney Le Caer / Invision

„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.

Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, научена от майка му, Алмодовар превръща във водещ принцип на филмите, които създава. Резултатът е 13 късометражни филма на испански език и 22 пълнометражни филма на испански език. Сред пълнометражните испаноезични филми на Алмодовар паметни остават „Жени на ръба на нервна криза“, „Високи токчета“, „Кика“, „Завръщане“, „Всичко за майка ми“, „Говори с нея“, „Цветето на моята тайна“, „Паралелни майки“, „Болка и величие“, „Кожата, в която живея“.

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов бе открита 47-ма изложба на местни художници, традиционна за септемврийските празници на града „Свищовски лозници“. Тази година в експозицията участват 26 автори, като са подредени повече от 50 творби. Произведенията са събрани в каталог – специално издание, който бе раздаден на посетителите на изложбата.

Директорът на галерията Таня Ликова представи авторите, сред които са Александър Божинов, Николай Павлович, Николай Гърков, Пламен Терзиев и други. Тя припомни, че през месец април Свищов загуби твореца Ангел Ботев, който в младежките си години активно се включва в обществения и културен живот на града. Той е инициатор и художествен оформител в продължение на години на празника „На гроздобер в Свищов“, който продължава и до днес под надслов „Свищовски лозници“. Ботев е удо

Филм за Черно море - „Аз, морето – живот в мълчание“, ще има премиера на 5 декември в Дома на киното.

След прожекцията публиката ще може да участва в дискусия със създателите на продукцията, съобщават организаторите от „Грийнпийс – България“.

По думите им филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. Участват учени и специалисти от България, Украйна и Румъния, които разказват за заплахите за морската екосистема в трите държави. Режисьор на лентата е Любо Йончев, а оператор - Росен Савков.

Част от филма е озвучен от актьора Иван Бърнев. Заедно със специалистите, включили се в проекта, той разказва за черноморските местообитания и живота под водата. 

Сред темите в „Аз, морето – живот в мълчание“ са морските екосистеми, нерегламентираното тралене, екологичните последици от прое

Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.

От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".

Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка

Любо Киров подготвя най-голямата си музикална продукция, съобщават от екипа на певеца по повод  концерта в „Арена 8888 София“ на 28 ноември.

Ще звучат песни от актуалния албум „Ново сърце“, както и хитове на артиста. „Сцената ще бъде много интересна, ще има много изненади, но няма да разкривам повече преди концерта. Ще очаквам вашите реакции след него. Ще бъде събитие, което нямам търпение да преживея с всички вас“, казва Любо Киров. 

С него на сцената отново ще бъдат Ангел Дюлгеров и „Голямата банда“. Специални гости са Михаела Маринова, Жени и Иван Лечеви, които са част от „Ново турне“ (2024). 

Концертът в „Арена 8888 София“ е кулминацията на поредицата музикални събития в Плев

Магическата формула на филмовия алхимик Алмодовар заразява и други и не случайно в неговите филми участват многократно едни и същи звезди, винаги готови да се включат в каквото и да е филмово приключение, което Алмодовар им предлага. Сред тях са Пенеполе Крус, Антонио Бандерас, Роси де Палма, Мариса Паредес, Кармен Маура, Сесилия Рот и др.

Благодарение на алхимичното смесване на реалността с фикцията във филмите си Алмодовар превръща трудносмилаеми теми, в теми, които човек може да преглътне леко.

Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.  

С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-след

На паралелите между съвременното изкуство и дзен учението е посветена изложбата „Дори нещо добро не е толкова добро, колкото нищото“ на Желко Терзиев.

Откриването е на 12 септември в „Гьоте институт“, като експозицията ще продължи до 3 октомври, съобщават организаторите.

По думите им авторът няма за цел да съпостави всички характеристики на съвременното изкуство и дзен. Вместо това той се фокусира върху тази част от философията и на двете към използването на противоречие или парадокс като метод за обяснение и разбиране на реалността. Терзиев търси отговор на това как е възможно, след придържане към еднаква или близка методология, да се отключат противоположни ефекти и да се възприемат различни цели.

В единия случай изненадата и объркването могат да провокират възприемането на дълбинни разбирания, състояния, определяни като „просвет

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември в зала „България“, съобщават от БНР.

Под палката на главния диригент Константин Илиевски ще прозвучи Сюитата за гъдулка и симфоничен оркестър „Земя на рози“ от Георги Андреев. Произведението е победител в конкурса „Симфонично произведение в 7/8”, а солист ще бъде авторът му.

За пръв път българската публика ще чуе пианиста Дмитрий Юдин. Той ще е солист в Концерт за пиано и оркестър в ла минор от Роберт Шуман. Замислена като „нещо между симфония, фантазия и концерт“, творбата е най-значимата в този жанр в германската музикална литература от средата на 19-и век и има специално място сред романтичните образци.

През юни Дмитрий Юдин спечели поделена втора награда на  кон

Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 

Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя. 

Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било

Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.

В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.

Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена. 

Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им

В творбите на Алмодовар, в които ярките цветовете изобилстват и заличават сивотата на ежедневието, героите никога не са оставяни сами. Винаги се оформят импровизирани семейства, обединяващи хора, между които няма семейни връзки, но които се оказват свързани по ирония на съдбата в една неделима, съзаклятническа и победоносна коалиция срещу нещастието.

Испанецът толкова ловко успява да приложи формулата си на успеха, че например една от най-красивите целувки в испанското, а защо не и в световното кино, е в „Болка и величие“, спечелил през 2019 г. 2 награди от кинофестивала в Кан – тази за най-добра мъжка роля на Антонио Бандерас и тази за най-добър музикален саундтрак. Въпросната целувка е до такава степен пропита с копнеж, страст и носталгия по невъзможното безвремие, че едва по-късно зрителят осъзнава, че това всъщност е била целувка между двама мъже.

Формулата на успеха през годините носи на Алмодовар изобилие от филмови награди. Той има 26 награди на различни дружества на филмови критици в Европа и в САЩ, 2 италиански награди „Давид на Донатело“, 6 Европейски филмови награди от общо 18 номинации, 32 испански филмови награди „Гоя“ от общо 117 номинации за общо 14 филма, 4 френски филмови награди „Сезар“ от общо 9 номинации, 9 британски награди БАФТА от общо 14 номинации.  В актива си Алмодовар има и 2 награди  „Златен глобус“ от общо 9 номинации -  за чуждоезичен филм за „Всичко за майка ми“ и „Говори с нея“. Носител е и на 2 награди „Оскар“ от общо 5 номинации, спечелени съответно в категорията за най-добър чуждоезичен филм за „Всичко за майка ми“ и за най-добър оригинален сценарии за „Говори с нея“. Миналата година испанският режисьор беше удостоен с почетна награда на кинофестивала в Торонто заради цялостен принос към медиите.

Парадоксално е обаче, че когато става дума за трите престижни международни кинофестивала – този в Кан, Берлинале и Венецианската мостра, наградите на Алмодовар се броят на пръсти. Освен двете гореспоменати фестивални награди за „Болка и величие“ от Кинофестивала в Кан Алмодовар печели там само още 2 награди  - за най-добър режисьор за „Всичко за майка ми“ и за най-добър сценарий за „Завръщане“. През 2019 г. получава почетен „Златен лъв“ на Венецианската мостра, след като през далечната 1988 г. той печели там наградата в категорията за най-добър сценарий за „Жени на ръба на нервна криза“.

Ето защо вечерта на 7 септември може да се определи като един от преломните моменти в кариерата на 74-годишния испанец. Неговата продукция „Съседната стая“ получи голямата награда на Кинофестивала във Венеция – „Златен лъв“ за най-добър филм. Отличието му беше присъдено от жури, председателствано от френската актриса Изабел Юпер, която каза, че филмът на Алмодовар разглежда значими теми с философия и без мелодрама.

Парадоксално най-голямото международно фестивално признание – това за най-добър филм на един от водещите 3 кинофестивала в света - дойде за испанеца, за когото критици казват, че е  въплъщение на испанското кино, за пълнометражен англоезичен филм. В англоезичната продукция „Съседната стая“ освен това главните роли бяха поверени не на "обичайните заподозрени" от филмите на Алмодовар, а на американските актриси Тилда Суинтън и Джулиан Мур. Англоезичният филм е и най-мрачният от всички филми на Алмодовар, за когото критиците казват, че е придал цвят на испанското кино.

Същевременно Алмодовар придава и социо-политически нюанси на продукцията си. Той прави паралел между човешката агония с тази на една планета, обхваната от климатични катастрофи, или както той я нарича „една агонизираща планета“.

От дълго време Алмодовар е имал желанието да снима филм на английски. През 2020 г. той се престрашава да заснеме първа англоезична продукция. Но това е късометражен филм по пиесата на французина Жан Кокто „Човешкия глас“, в който участва Тилда Суинтън. Продукцията, разказваща за терзанията на жена, губеща любимия си, има световна премиера на 77-ия кинофестивал във Венеция през 2020 г.

Три години по-късно Алмодовар заснема друг късометражен англоезичен филм и това е „Странен начин на живот“ – каубойска гей драма с участието на Итън Хоук и Педро Паскал. Филмът, разказващ за безуспешния опит на двама каубой да съживят романтичната връзка помежду им, има световна премиера през май 2023 г. на Кинофестивала в Кан.

Междувременно през 2022 г. Алмодовар обявява проект за първи свой пълнометражен филм на английски език, озаглавен „Наръчник на чистачката“ по едноименната книга на американската писателка Лусия Бърлин, съдържаща 43 истории на жени с изнурителни професии. В продукцията главната роля трябва да се изпълнява от Кейт Бланшет. След няколко месеца обаче Алмодовар съобщава, че се отказва от проекта. Той споделя, че е взел трудно решението и че се чувствал все още неподготвен да реализира подобен мащабен проект на английски. Тогава беше обявено, че филмът все пак ще бъде заснет с Бланшет в главната роля и друг режисьор, но работата по продукцията така и не е започнала две години по-късно.

А междувременно Алмодовар все пак успява да се подготви за проект на английски език - "Съседната стая" - който е заснет само за няколко месеца през настоящата година. Награждаването на „Съседната стая“ на Венецианската мостра показва, че забавянето за Алмодовар е било от полза и той се е справил блестящо с продукция на английски език, въпреки че самият той казва, че филмът може и да е заснет на английски, но духът му е испански.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.